5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

73. rocznicę Powstania upamiętnia nie tylko Warszawa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Punktualnie o godzinie 17-tej dźwięk syren obwieścił godzinę „W”. 1 sierpnia 1944 rozpoczął się niepodległościowy zryw w Stolicy. 73. rocznicę Powstania upamiętnia nie tylko Warszawa. Uroczystości rocznicowe odbyły się w wielu miejscach Polski, a nawet poza krajem. 
Syreny zawyły dziś na całym świecie – od Chicago po Arabię Saudyjską – nawet na środku oceanów – Atlantyckiego i Spokojnego, czyli wszędzie tam, gdzie są właśnie polscy marynarze pracujący dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Punktualnie o 17.00 czasu polskiego marynarze upamiętnili wybuch powstania. Jak mówią, zależy im, „aby o bohaterskim boju za wolną Polskę wiedzieli wszyscy”. Jak powiedział kapitan cumującego w Policach statku „Pomorze”, dźwięk okrętowej syreny jest tak donośny, że słychać go w promieniu do 10 kilometrów. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ogłosiły syreny kilkudziesięciu jednostek należących do PŻM.
Hołd bohaterom tamtych dni oddał również Wrocław. Przy pomniku Rotmistrza Pileckiego na promenadzie staromiejskiej zebrali się kombatanci, także ci walczący w Powstaniu Warszawskim. Nie brakowało wspomnień, również tych trudnych. Po części oficjalnej obchody przeniosły się do kościoła pw. św. Elżbiety. Tam o 18.00 została odprawiona Msza święta w intencji poległych powstańców.
Tradycja obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w Pile ma trzy lata. Jak mówił organizator wydarzenia, Michał Zimny z tamtejszej Młodzieży Wszechpolskiej, celem upamiętnienia jest „skłonienie mieszkańców do przyjęcia testamentu, który pozostawili nam Powstańcy, AK-owcy, partyzanci”. Dziś w Pile zawyły syreny, a mieszkańcy miasta utworzyli „żywą” Kotwicę – znak Polski Walczącej. W akcję włączyli się mieszkańcy w różnym wieku, także całe rodziny. Wyjaśniali, że zależy im na zachowaniu pamięci o ludziach, którzy podjęli nierówną walkę. Mówili, że Powstańcom „w tym dniu trzeba dziękować za to, co zrobili dla Polski”.
Na pilskim placu Powstańców Warszawy odsłonięto tablicą pamiątkową poświęconą bohaterom tego zrywu. Prezydent miasta, Piotr Głowski, wyjaśnił, że „symbolicznie nawiązuje ona do wejścia do kanałów”. Przypomniał, że kanały pełniły niezwykle ważną rolę podczas Powstania. Były nie tylko „elementem komunikacji, ale też miejscem, które ratowało”. „Chcieliśmy, aby miało ono swój znak widzialny u nas w mieście” – mówił Piotr Głowski.
W Olsztynie obchody 73-ciej rocznicy Powstania Warszawskiego zainaugurowała wizyta w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim czwórki mieszkańców regionu, którzy walczyli w Powstaniu. Spotkali się z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim, który wręczył im okolicznościowe ryngrafy. O 17:00 zawyły syreny, a przy olsztyńskim pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego rozpoczął się uroczysty apel.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemnych struktur w okupowanej przez Niemców Europie. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy Powstańców oraz zginęło prawdopodobnie około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześniejsze/jl/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520