15.4 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

40 mln za przychylność dla Getin Noble Banku? Premier wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Nadzoru Finansowego odrzuca zarzuty sformułowane pod adresem przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej”. Dziennik napisał, opierając się między innymi na zawiadomieniu skierowanym do prokuratury, że Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku za około 40 milionów złotych. Miało do tego dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał. Według dziennika kwota 40 milionów złotych miała stanowić wynagrodzenie dla prawnika zaproponowanego przez szefa KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego pisze w oświadczeniu, że propozycja taka nie padła, a informacja „Gazety Wyborczej” jest nieprawdziwa. „Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego” – czytamy.

W oświadczeniu napisano, że KNF odczytuje opisane w artykule działania Leszka Czarneckiego jako „próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF”. Jak napisano w oświadczeniu, informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie.

W oświadczeniu napisano też, że Marek Chrzanowski spotykał się wielokrotnie z Leszkiem Czarneckim oraz zarządami jego banków. „Podczas tych spotkań odbył wiele dyskusji dotyczących potencjalnych możliwości właściwego zabezpieczenia przedmiotowych banków w obliczu planów ich restrukturyzacji i poprawy rentowności” – czytamy.

„Przewodniczący KNF wskazał, jako jedną z możliwości, zatrudnienie p. Grzegorza Kowalczyka, posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Podczas spotkań nie były omawiane żadne konkretne kwoty dotyczące wynagrodzenia tej osoby” – dodano w oświadczeniu. Podkreślono, że przewodniczący KNF nie formułował także obietnic, które „miałyby wiązać się z działaniami organu nadzoru wobec banków Leszka Czarneckiego nie pozostającymi w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa oraz nieadekwatnymi do ich rzeczywistej sytuacji”.

KNF wytyka też autorom publikacji błędy. Chodzi między innymi o Filipa Świtałę – byłego zastępcę KNF, którego według Komisji chciał zatrudnić Leszek Czarnecki, co spotkało się ze sprzeciwem Marka Chrzanowskiego ze względu na potencjalny konflikt interesów. „Gazeta Wyborcza” napisała, że Filip Świtała został niedawno podsekretarzem stanu w Miniterstwie Finansów. W rzeczywistości chodzi o inną osobę o tym samym imieniu i nazwisku – czytamy w oświadczeniu.


Premier chce pilnych wyjaśnień od szefa KNF, Marka Chrzanowskiego – mówi IAR szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk „Gazeta Wyborcza” napisała, opierając się między innymi na zawiadomieniu skierowanym do prokuratury, że w rozmowie z właścicielem Getin Banku Leszkiem Czarneckim, zaoferował przychylność za około 40 milionów złotych.

Michał Dworczyk mówił, że premier zlecił też podległym służbom sprawdzenie doniesień. Zapowiedział, że jeśli informacje w części lub w całości się potwierdzą, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. „W tej sprawie nie będzie żadnej taryfy ulgowej” – obiecał szef KPRM. Minister Dworczyk podkreśla, że Marek Chrzanowski nie jest związany ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości.
Szef KNF przebywa obecnie z delegacją w Singapurze.

Według „Gazety Wyborczej”, Leszek Czarnecki nagrał rozmowę z szefem KNF. Kwota 40 milionów złotych miała stanowić wynagrodzenie dla prawnika zaproponowanego przez szefa Komisji.
Tymczasem w oficjalnym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego pisze, że propozycja taka nie padła, a informacja „Gazety Wyborczej” jest nieprawdziwa. „Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego” – czytamy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/kj

IAR/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520