40 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017

40 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017

Koncert specjalny z okazji święta odpustowego Bazyliki Mariackiej odbędzie się w Gdańsku 15 sierpnia  o godz. 20.30.

We wtorek 15 sierpnia 2017 o godzinie 20:30 w wyjątkowej akustyce Kościoła Mariackiego zagości muzyka współczesna. Wystąpi POLSKI CHÓR KAMERALNY należący do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne.

 

Zespół poprowadzi Maestro Jan Łukaszewski , dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, wykładowca kursów mistrzowskich, doktor sztuk muzycznych − jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Ze swoimi zespołami koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Zasiada w jury konkursów chóralnych, m.in. w Japonii, Walii, na Litwie, we Włoszech oraz Szwajcarii. Jest także jurorem konkursów kompozytorskich w Polsce, Anglii, Francji i Niemczech. Pełnie brzmienia wielkich organów przybliży nam więc osoba, która z pewnością zna najlepiej akustykę i możliwości znajdującego się w świątyni instrumentu.

 

W wielkiej sztuce improwizacji zaprezentuje się prof. Bogusław Grabowski – główny organista Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Kompozytor, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej. Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).

 

AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0