15 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Odznaczenia dla opozycjonistów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent odznaczył 57. opozycjonistów Krzyżami Wolności i Solidarności. Odznaczenia zostały wręczone działaczom opozycji antykomunistycznej za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który podkreślał, że te wyróżnienia są nieco spóźnionym podziękowaniem za wysiłek walki o wolną Polskę.

Jarosław Szarek zaznaczył, że osoby te w czasach PRL-u były osobami przyzwoitymi nie dla odznaczeń. Dodał, że przyznanie odznaczeń było obowiązkiem państwa polskiego, które zaniedbało tę sprawę. „Państwo powiedzieli <> temu systemowi. To był wybór moralny. I za to państwu dziękuje i składam hołd w imieniu Polski” – powiedział prezes IPN.
Jednym z odznaczonych był obecny minister obrony, a w czasach PRLu między innymi jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników Antoni Macierewicz. Były opozycjonista dziękując za odznaczenie podkreślał, że jest dla niego wielkim honorem znaleźć się wśród osób, które walczyły o wolną Polskę. „Polska walka o niepodległość toczyła się zawsze, my byliśmy jej fragmentem, a <<solidarność>> była jej zwieńczeniem” – podkreślał Antoni Macierewicz. Dodał, że był to największy polski, a być może i światowym ruchem społeczno-narodowym, który „wywalczył niepodległość nie tylko dla Polski i Europy Środkowej, ale zburzył też dominację sowiecką nad całą Europą i światem”.
Za odznaczenia w imieniu wyróżnionych dziękował działacz „Solidarności” Kazimierz Kobyliński, który podkreślał, że działalność w opozycji wynikała z potrzeby walki o wolność. „W każdym z nas dziesiątki lat temu kiełkowała demokracja, nutka wolności. Nikt z nas nie sądził trzydzieści sześć lat temu, że będziemy w takim miejscu, w takiej sytuacji” – mówił Kazimierz Kobyliński.
Jeden z odznaczonych Sławomir Kretkowski zwracał uwagę na to jak ważne jest przypominanie naszej historii. „Trzeba to ciągnąć, kontynuować, przekazywać młodym ludziom, trzeba pamiętać o tych, którzy odeszli, nie wolno o nich zapominać i o tych, do których jeszcze nie dotarliśmy” – powiedział.
Jedną z wyróżnionych została Janina Jankowska, była opozycjonistka, dziennikarka Polskiego Radia.
36 lat temu, w nocy z 12-go na 13-ty grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR.

IAR , Witold Banach, T.Zielenkiewicz/mile / gaj</solidarność>

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520