Tylko co 3. Polak odżywia się zdrowo

Tylko co 3. Polak odżywia się zdrowo

Tylko co 3. Polak odżywia się zdrowo, mimo że ponad 90 procent wie, że odpowiednia dieta ma istotny wpływ na zdrowie. Wskazują na to wyniki badań.

Na konferencji prasowej profesor Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia powiedziała, że posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Problemem jest to, że jemy za dużo. Wszyscy spożywamy za dużo tłuszczu, cukru i soli – powiedziała profesor. Jeżeli dostarczamy organizmowi za dużo kalorii i energii oraz nie bilansujemy tego wysiłkiem fizycznym, przybywa nam zbędnych kilogramów na wadze – dodała profesor Charzewska.

Według Światowej Organizacji Zdrowia jest około 80 chorób dietozależnych, do których zaliczamy między innymi otyłość, cukrzycę, miażdżycę i nowotwory. W Polsce cierpi z tego powodu ponad 12 milionów osób – dodała doktor Anna Cybulska – gastroenterolog.

W Polsce ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko jest otyłe lub ma nadwagę. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w dzieciństwie znacznie zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych w wieku dorosłym.

IAR Joanna Stankiewicz/Siekaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0