25 ton nielegalnych śmieci z Niemiec

25 ton nielegalnych śmieci z Niemiec

W ciągu ostatnich kilku dni lubuscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali w Olszynie kolejny samochód ciężarowy z naczepą pełen śmieci komunalnych. Tym razem do naszego kraju bez zezwolenia próbowano wwieźć prawie 25 ton tych pozostałości. Na drodze dojazdowej do dawnego przejścia granicznego w Olszynie funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. zatrzymali do kontroli pojazd oznaczony tablicą z literą „A” świadcząca o przewozie odpadów.

Z dokumentów przedstawionych do sprawdzenia wynikało, że kierujący zestawem przewozi z Niemiec do Polski blisko 25 ton odpadów w postaci metali nieżelaznych. Kontrolujący nie dali jednak wiary okazanym dokumentom i podjęli decyzję o przeprowadzeniu rewizji przewożonego ładunku. Ich wątpliwości, jak się później okazało, nie były bezpodstawne. Tak naprawdę wewnątrz naczepy znajdowała się zwarta i niejednorodna mieszanina odpadów komunalnych.

Opinia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze potwierdziła przypuszczenia funkcjonariuszy, że są to odpady, których wwożenie i przemieszanie po Polsce obwarowane jest posiadaniem odpowiednich, dodatkowych pozwoleń. Nielegalny transport zabezpieczono, a całość zgromadzonej dokumentacji przekazano Prokuraturze Rejonowej w Żarach.

To już drugie zatrzymanie tego typu nielegalnego ładunku w ciągu ostatnich kilku dni przez lubuskich funkcjonariuszy KAS. Tuż przed Wielkanocą również w okolicy byłego przejścia granicznego w Olszynie funkcjonariusze zatrzymali blisko 23 tony śmieci komunalnych z Wielkiej Brytanii. Do Polski trafić miały jako odpady z tworzyw sztucznych.

oprac. (vp) aip, Fot. PolskaPress

COMMENTS

WORDPRESS: 0