13.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

24 marca: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jutro Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, ustanowiony na 24 marca, w rocznicę zamordowania przez Niemców w 1944 roku w Markowej rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów. Zbrodnia stała się jednym z symboli martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom.
Na kanwie historii rodziny Ulmów – Józefa i jego ciężarnej żony Wiktorii oraz ich sześciorga dzieci, zamordowanych przez Niemców jest osnuty spot Instytut Pamięci Narodowej, wyemitowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Prezes IPN Jarosław Szarek zapewniał, że Instytut dołoży starań, by przywrócić pamięci zbiorowej polskich bohaterów ratujących Żydów przed zagładą. Tłumaczył, że „pomoc naszych przodków w czasach II wojny światowej dla Żydów była jednym z najpiękniejszych aktów poświęcenia i człowieczeństwa, na jakie zdobyli się nasi rodacy. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów jest formą uznania tego poświęcenia”.
Poczta Polska także uczciła Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Wydała znaczek z okazji Roku Ireny Sendlerowej i otworzyła wystawę poświęconą Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Uroczystość otwarcia ekspozycji i prezentacji znaczka odbyła się w gmachu głównym Poczty Polskiej w Warszawie.
List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wiceszef KPRM, Paweł Szrot. Szef rządu napisał w nim, że pamięć o heroizmie Polaków podczas II wojny światowej jest dzisiaj niezwykle ważna. Jego zdaniem, ta wystawa może ukazać jeszcze pełniej, że w okupowanej przez Niemców Polsce nasi rodacy pomagali Żydom w sposób zorganizowany i na dużą skalę, mimo że groziła za to kara śmierci. Jak dodał, dlatego właśnie jesteśmy zobowiązani do zachowywania pamięci o bohaterskich postawach naszych Polaków. Zaznaczył, że musi być to jednak pamięć oparta na prawdzie.
Wystawę IPN przygotowaną w 75. rocznicę powołania do życia Rady Pomocy Żydom „Żegota” otwarto także w placówkach Poczty Polskiej w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.
W muzeum imienia Ulmów w Markowej na odsłonięto trzydzieści nowych tabliczek z nazwiskami mieszkańców Podkarpacia ratujących Żydów podczas niemieckiej okupacji. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Józef Kasprzyk powiedział, że Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie niemieckiej okupacji, kierowali się miłością bliźniego, w latach największej próby zachowali odwagę i hart ducha. Wśród Polaków ratujących Żydów upamiętniono Marię Jałowiec z Opacionki koło Jasła. Jej wnuczki Zofia Nawracaj i Kazimiera Chmura wspominali, że babcia ukrywała sąsiadów pochodzenia żydowskiego w skrytce na strychu.
Przed wejściem do Muzeum w Markowej widnieje ponad 1100 nazwisk mieszkańców Podkarpacia, którzy z narażeniem życia pomogli Żydom przeżyć niemiecką okupację.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów wzbogaciło się dziś o dwa eksponaty – medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata” podarowany przez jedną z uhonorowanych oraz monetę z wizerunkiem Jana Karskiego przekazaną przez Narodowy Bank Polski.
W Gdańsku zostanie otwarta wystawa, na której będzie można zobaczyć przedwojenne i wojenne zdjęcia Polaków pomagających Żydom uchronić się przed Holocaustem. Wystawa zostanie otwarta w Muzeum II Wojny Światowej. „To fotografie bohaterów przy codziennych czynnościach. Niektóre z nich pochodzą z domowych albumów, inne z archiwów” – powiedział Aleksander Masłowski z Muzeum II Wojny Światowej. Dodał, że nawet najmłodsi powinni zobaczyć twarze tych, którzy w imię ratowania innych narażali własne życie. Oficjalne otwarcie jutro o 16:00. Wystawa dostępna jest do końca marca. .
W ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką IPN przygotował w 17 miastach pokazy filmów dokumentalnych na ten temat. IPN zapowiedział też, że poniedziałek w prasie regionalnej ukaże się dodatek edukacyjny IPN „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.
Jutro w Markowej w Muzeum upamiętniającym rodzinę Ulmów odbędą się uroczystości w hołdzie tej rodzinie i innym Polakom zaangażowanym w pomoc Żydom podczas niemeickiej okupacji.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, obchodzony po raz pierwszy, jest wyrazem czci dla naszych rodaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Polacy ratujący Żydów są najliczniejszą grupą wśród osób, które otrzymały nadawany przez izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Honorowane są nim osoby, które z narażeniem życia, z pobudek humanitarnych chroniły Żydów w czasie okupacji. Wśród ponad 26 tysięcy odznaczonych jest blisko 7 tysięcy Polaków.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wczęsn./dwi/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520