2. edycja Freedom Jazz Festival w Łodzi. Muzyka jazzowa jako symbol niepodległości

2. edycja Freedom Jazz Festival w Łodzi. Muzyka jazzowa jako symbol niepodległości

Michel Legrand Trio, Maria Răducanu, Grażyna Auguścik i inni na drugiej edycji Freedom Jazz Festival w Łodzi.

Rozpoczęła się druga edycja Freedom Jazz Festival, która potrwa do niedzieli. W zeszłorocznej edycji przedsięwzięcia wzięło udział ponad tysiąc osób, a wystąpiły takie gwiazdy jak Mike Stern, Randy Brecker, Dave Weckl Band, Tom Kennedy, Bob Malach i Włodek Pawlik. W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Michel Legrand Trio, Maria Răducanu, Grażyna Auguścik, Leszek Kułakowski, Krzysztof Ścierański, Witold Janiak, Jarek Bester Quartet, Monika Borzym czy Maciej Strzelczyk.

 

W programie zostało przewidzianych pięć koncertów, dwa w ramach cyklu „Jazz i Sacrum” oraz trzy w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Debiutanci będą mieli okazję pokazać swe umiejętności w klubie „Przechowalnia”, a młodzi adepci szlifować swe umiejętności pod okiem festiwalowych artystów w łódzkiej Akademii Muzycznej. Od piątku do niedzieli scena Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (ul Narutowicza 20/22) będzie należeć do festiwalowych artystów. W piątek 10 listopada koncert festiwalowy rozpocznie się o godz. 19.

 

Dwanaście kompozycji Mariusza Obijalskiego do wierszy Anny Świrszczyńskiej wykonają Monika Borzym (wokal), Robert Kubiszyn (kontrabas), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Paweł Dobrowolski (perkusja) i kwartet smyczkowy. Przed publicznością stanie również rumuński Maria Răducanu Kwartet, który tworzą: Maria Răducanu (wokal), Nikolai Meinhold (fortepian), Chris Dahlgren (kontrabas) i Michael Griener (perkusja). Bilety na cały wieczór kosztują od 90 do 120 złotych. W Dzień Niepodległości o godz. 19 rozpocznie się koncert „Komeda Symfonicznie”, podczas którego zabrzmią teatralne i filmowe utwory Krzysztofa Komedy w aranżacji Leszka Kułakowskiego. Wykonawcami będą Kwartet Leszka Kułakowskiego w składzie: Leszek Kułakowski (fortepian), Jerzy Małek (trąbka), Piotr Kułakowski (kontrabas) i Tomasz Sowiński (perkusja) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej. Całość od pulpit dyrygenckiego poprowadzi Andrzej Zubek. Bilety normalne kosztują od 50 do 60 zł, bilety ulgowe od 30 do 40 zł.

 

Finałowy koncert festiwalu odbędzie się w niedzielę 12 listopada. Początek o godz. 18. Na scenie razem z muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego pojawi się zespół Michel Legrand Trio w składzie Michel Legrand (fortepian), Pierre Boussaguet (kontrabas) i François Laizeau (perkusja). Usłyszymy jazzowe kompozycje francuskiego twórcy muzyki filmowej i teatralnej. Bilety kosztują od 200 do 250 zł.

Aida Stępniak (aip)

COMMENTS

WORDPRESS: 0