14.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

16 lat temu odszedł Grzegorz Ciechowski czyli Obywatel G.C.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W piątek mija 16 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego, kompozytora, autora tekstów, multiinstrumentalisty, lidera Republiki.

W piątek mija 16 od śmierci jednej z najciekawszych postaci polskiego rocka Grzegorza Ciechowskiego. Kompozytor, instrumentalista, autor tekstów i felietonista zmarł mając 44 lata. Tworzył dla siebie i wspierał swą twórczością innych. Był liderem grupy Republika , która swą działalność rozpoczęła w roku 1980 w toruńskim klubie Od Nowa. Pierwszy występ dala w roku 1981, ale w Warszawie po raz pierwszy wystąpiła dopiero w roku 1982. Republika szybko zyskała sympatię słuchaczy proponując nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty i czarno-biały styl wizualny. W marcu 1983 roku ukazała się pierwsza płyta Republiki „Nowe sytuacje” z takimi przebojami jak „Kombinat” „Gadające głowy” „Sexy Doll”, „Układ sił”, „Telefony” i „Biała flaga”. Piosenki te do dziś zaliczane są do największych przebojów zespołu. W listopadzie 1984 ukazał się drugi album Republiki „Nieustanne tango”. z takimi utworami jak „Obcy astronom”, „Zróbmy to”, „Poranna wiadomość” i piosenka tytułowa.

 

Jako solista Grzegorz Ciechowski używał pseudonimów Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Jako „Obywatel G.C. wydał płyty „Obywatel G.C” i ”Tak, Tak!” z takimi przebojami jak „Nie pytaj o Polskę” i „Tak, tak to ja”. Jako Grzegorz z Ciechowa nagrał płytę „OjDADAna” z m.in. piosenką „Piejo kury piejo”. Płyta Republiki „Masakra” zawierała m.in. takie przeboje jak „Mamona”, i „Odchodząc”. Nagrania do nowej płyty grupy przerwała niespodziewana śmierć Ciecho-wskiego. Kilka gotowych piosenek m.in. „Śmierć na pięć” wydano rok później na płycie „Republika”. Zespół zakończył działalność na specjalnym koncercie na 23. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 16 marca 2002 roku. Ciechowski pisał teksty także pod pseudonimem Ewa Omernik. Wspierał Kayah, Kasię Kowalską, Justynę Stecz-kowką, Marcina Rozynka, Krzysztofa Antkowiaka i Katarzynę Groniec. Jego twórczość to dowód na to, że muzyki nie można dzielić na rozrywkową i poważną gdyż dziś po latach sięgają po nią nie tylko rockmani, ale także muzycy z kręgu muzyki klasycznej. Kilka lat temu ukazała się płyta Kwartetu Śląskiego.

 

Własne, kameralne opracowania jego kompozycji na płycie „Biała flaga” nagrały pianistka Hania Rani i wiolonczelistka Dobrawa Czocher. Plonem koncertu „Grzegorz Ciechowski – spotkanie z legendą” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie była płyta pod tym samym tytułem. Jego największe przeboje interpretowali inni wsparci przez Polską Orkiestrę Radiową i Orkiestrę Adama Sztaby. „Białą Flagę” słyszymy w wykonaniu Piotra Cugowskiego, „Nieustanne Tango” interpretuje Marek Dyjak, a „Moją krew” Justyna Steczkowska. W tym roku pojawił się kolejny projekt. Podczas „Męskiego grania” słuchaliśmy Obywatela GC v.2.0. Piosenki z płyty „TAK! TAK!” w ciekawych aranżacjach Smolika i w interpretacjach Meli Koteluk, Piotra Roguckiego, Błażeja Króla i Skubasa robiły wrażenie. Dodajmy, że w ubiegłym roku ukazała się biografia Ciechowskiego autorstwa Leszka Gnoińskiego „Nieustanne tango”. Dla upamiętnienia Grzegorza Ciechowskiego w jego rodzinnym Tczewie odbywają się festiwale jego imienia „In Memoriam”.

 

Marek Zaradniak aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520