14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy

„Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć?” – to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Jak podają dane, liczba chorych na cukrzycę stale rośnie. W Polsce mamy ich 3 miliony.

 

Profesor Maciej Małecki – prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego podkreśla, że kobiety chore na cukrzycę mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Wraz z cukrzycą pojawia się problem płodności, zajścia w ciążę i jej donoszenia oraz urodzenia zdrowego dziecka. To jest olbrzymie wyzwanie dla pacjentki i całego systemu opieki zdrowotnej – zwraca uwagę profesor.

Inne problemy chorych na cukrzycę dotyczą tylko mężczyzn – mówi profesor Maciej Małecki. Takim wstydliwym problemem jest ten związany z impotencją. Można mu jednak zapobiegać przez właściwą kontrolę glikemii – przekonuje. Kobiety i mężczyźni tak samo narażeni są na takie powikłania cukrzycowe jak: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, chorobę nerek i oczu.

Profesor Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii podkreśla, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną – coraz mniej się ruszamy a coraz więcej jemy. To wpływa na powstawanie otyłości i występowanie chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie – tłumaczy. Krzysztof Strojek dodaje, że teoretycznie wiemy skąd bierze się cukrzyca. Jednak czym innym jest wiedzieć a czym innym zrealizować w praktyce zalecenia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i odpowiedniego sposobu odżywiania – zaznacza.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR/ Góra/mt
fot.pixabay.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0