Mieszkańcy Litwy powitają Nowy Rok nawet trzy razy w ciągu nocy

Mieszkańcy Litwy powitają Nowy Rok nawet trzy razy w ciągu nocy

Litwini Sylwestra spędzą na zorganizowanych imprezach, balach oraz po prostu w domach. Władze większości miast przygotowały na dzisiejszą noc pokazy fajerwerków, które odbędą się na centralnych placach. Niektórzy mieszkańcy Litwy będą widać Nowy Rok dwukrotnie lub nawet trzy razy w ciągu najbliższej nocy.
Litwę zamieszkuje liczna mniejszość polska oraz rosyjska. To właśnie Rosjanie jako pierwsi przywitają Nowy Rok w tym kraju. „O godzinie 23 czasu obowiązującego na Litwie, kiedy w Rosji wybije północ, wielu Rosjan na Litwie włączy telewizor, aby wysłuchać życzeń prezydenta Władimira Putina. To taka niepisana tradycja” – mówi Diana, Rosjanka z Wilna. Dodaje, że za dwa tygodnie Rosjanie będą obchodzić także tak zwany stary Nowy Rok. Według kalendarza juliańskiego, rozpoczyna się on w nocy z 13 na 14 stycznia.
Polacy mieszkający na Litwie powitają Nowy Rok także o godzinie 1 w nocy, czyli wtedy, kiedy w Polsce będzie północ. „Bawimy się często na Sylwestra zarówno z Litwinami, jak i z Rosjanami, dlatego Nowy Rok witamy dwa lub nawet trzy razy w ciągu jednej nocy” – tłumaczy Polka z Wilna, Karolina.
Władze Wilna zachęcają swoich mieszkańców, aby obejrzeli pokaz fajerwerków na Placu Katedralnym. „Apelujemy jednak do wilnian i turystów, aby nie zabierali ze sobą swoich petard i podziwiali to, co dla nich przygotowaliśmy” – powiedział Polskiemu Radiu Paulius Jurgutis, kierownik projektu „Święta w stolicy”. Specjalne świąteczne pokazy sztucznych ogni odbędą się także w innych, większych miastach Litwy.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0