12 maja – rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego, Władysława Andersa oraz rozpoczęcia bitwy pod Monte Cassino

12 maja – rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego, Władysława Andersa oraz rozpoczęcia bitwy pod Monte Cassino

W Warszawie odbędą się uroczystości ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Generała Władysława Andersa i jego żołnierzy.

12 maja mija 82. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego, 47. rocznica śmierci Generała Władysława Andersa, tego dnia także przypada rocznica rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez Generała Andersa. Uroczystości o 10:30 rozpocznie uroczysta msza w intencji Marszałka Piłsudskiego i Generała Andersa oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Pełniący obowiązki szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk wyjaśnia, że uczczeni zostaną dziś dwaj wielcy Polacy. „Połączy nas wspomnienie o dwóch wielkich wodzach narodu polskiego. O marszałku Józefie Piłsudskim, który dał Polsce wolność i wywalczył granice, który uczynił państwo po 123 latach niewoli państwem mocnym i szanowanym e Europie i na świecie. 12 maja 1970 roku odszedł na wieczną wartę generał Władysław Anders, w dniu pierwszego szturmu na Monte Cassino”- mówi Jan Kasprzyk.
.Jan Kasprzyk podkreśla, że zarówno Marszałek Piłsudski i Generał Anders byli dla Polaków w różnych epokach symbolami niepodległości i walki o wolność.
„Józef Piłsudski dla pokolenia przełomu XIX i XX wieku, generał Anders- dla Polaków w latach drugiej wojny światowej”-wyjaśnia.
Dodaje, że w12 maja warto pamiętać zarówno o słowach marszałka Piłsudskiego o stawaniu do wspólnej pracy na rzecz dobra wspólnego Rzeczpospolitej, jak i o słowach Władysława Andersa: „Odrzućmy wszystko co nas dzieli, bierzmy wszystko, co nas łączy”.
W ramach uroczystości o 12.00 złożone zostaną wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa, zaś o 14.00 odbędzie się uroczystość przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino. Żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli Monte Cassino 18 maja, w walkach poległo 923 polskich żołnierzy, a rannych zostało ponad dwa tysiące dziewięciuset.

Witold Banach, Fot.

COMMENTS

WORDPRESS: 0