11 listopada ruszy Polskie Radio Chopin

11 listopada ruszy Polskie Radio Chopin

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, rozpocznie nadawanie Polskie Radio Chopin. W Studiu Polskiego Radia imienia Władysława Szpilmana zaprezentowano to unikatowe, autorskie i misyjne przedsięwzięcie publicznego nadawcy.

Podczas konferencji przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zaznaczył, że „Chopin zawsze był z Polskim Radiem”. Dodał, że jego zdaniem kultura jest największym sensem istnienia mediów publicznych, które od zawsze były jej mecenasem.
„Uruchomienie Polskiego Radia Chopin – to historyczny moment” – mówił prezes Polskiego Radia Jacek Sobala. Podkreślił, że ten projekt to nie jest tylko radio, ale nowoczesne kompendium wiedzy o twórczości Fryderyka Chopina.
Dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys zapowiedział, że słuchacze nowej stacji usłyszą przede wszystkim muzykę polską w różnych kontekstach wykonawczych. Mówił, że utwory Chopina i innych kompozytorów zabrzmią na antenie w tradycyjny sposób, a także w jazzowych aranżacjach, czy DJ-skich przeróbkach. Jak dodał, z kolei muzykę patrona projektu będzie można usłyszeć na współczesnych instrumentach, ale też na historycznych, z jego epoki.
Dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Malaszko-Stasiewicz mówiła, że data uruchomienia stacji nie jest przypadkowa. Jak wyjaśniała, pomysł i projekt wpisuje się w to, co będzie proponowało Polskie Radio na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
24-godzinne Polskie Radio Chopin dostępne będzie w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia.
Twórczość patrona projektu zajmie na antenie dominujące miejsce, ale zaistnieją też na niej polscy kompozytorzy z kręgu muzyki dawnej, barokowej, klasycznej. Dodatkowo Chopin pojawi się w bogatym kontekście muzyki europejskiej.
W Polskim Radiu Chopin przypomniane zostaną, między innymi, przesłuchania Konkursów Chopinowskich (rejestrowane od 1955 roku). Antenę wypełnią także audycje dziennikarzy Polskiego Radia oraz prezentacje bogatych zbiorów płytowych. Program zasilą także nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez Dwójkę, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”.

Informacyjna Agencja Radiow(IAR)/A.Woźniak&D.Piotrowska&J.Stankiewicz/dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0