10,6 mln zł na geotermię w Sieradzu

10,6 mln zł na geotermię w Sieradzu

Geotermia w Sieradzu staje się coraz bardziej realna. Miasto ma już zapewnione pieniądze na odwiert. Umowa w sprawie potężnego dofinansowania została podpisana dzisiaj w Warszawie. Sieradz na ten cel dostał ponad 10 mln zł.

Umowę w sprawie dofinansowania z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Wsparcie opiewa na 10,6 mln zł. Sieradz znalazł się tym samym w gronie pierwszych czterech miast w Polsce (Sochaczew, Lądek Zdrój, Szaflary), które mają już pewne dofinansowanie na realizację odwiertu. – To bardzo dobra wiadomość. Nasz wniosek został bardzo dobrze przygotowany i dzięki temu możemy cieszyć się z finansowego wsparcia – komentuje na gorąco prezydent Paweł Osiewała. – Geotermia to nowoczesny i skuteczny element walki ze smogiem – argumentuje Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW, który podpisał umowę w imieniu Funduszu. Jak informuje sieradzki magistrat, miasto chce, by odwiert powstał przy ul. Zachodniej, w sąsiedztwie ciepłowni Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

 

– Wraz z otworem badawczym ma zostać wykonana również dokumentacja hydrogeologiczna, która stanie się podstawą do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o ewentualną koncesję do eksploatacji złóż. Otwór badawczy Sieradz GT-1 planowo ma zostać wykonany do głębokości 1.475 metrów. Woda, która z niego popłynie może mieć natomiast temperaturę złożową rzędu około 62 stopni Celsjusza. – Spodziewana temperatura i wydajność ujęcia wody termalnej pozwalają na zastosowanie jej w ciepłownictwie. Jeżeli zatem próbny odwiert i badania hydrogeologiczne potwierdzą opłacalność inwestycji, to pozyskiwane ciepło geotermalne będzie mogło być przekazywane do miejskiej sieci ciepłowniczej, co ograniczy konieczność spalania węgla kamiennego – podkreśla prezydent Sieradza. Niewykluczone jest również, że znajdujące się pod Sieradzem wody geotermalne mają właściwości lecznicze.

 

– Teraz przed nami procedura wyłonienia firmy, która wykona odwiert. Takich podmiotów jest w Polsce zaledwie kilka, dlatego tym bardziej cieszy, że jesteśmy wśród pierwszych samorządów, które otrzymały dofinansowanie. Stawia to nas w bardzo dobrej sytuacji – cieszy się prezydent Paweł Osiewała. Dzięki źródłom geotermalnym – jak szacuje sieradzki urząd – będzie można uzyskać 7 megawatów energii rocznie. Sieradzki wniosek został też już pozytywnie zaakceptowany przez Głównego Geologa Kraju. Odwiert ma być gotowy w kwietniu 2018 roku.

 

 

(AIP)

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0